Šperky - toto by ste mali vedieť!!!

Najstarší známy šperk

Drobné mušle potiahnuté červenou hlinou sú dodnes najstaršie nájdené šperky. Archeológovia ich našli v Taforalte vo východnom Maroku. Vek týchto šperkov sa odhaduje na 82 000 rokov!!! Každá mušľa má dierku na navliekanie a pokrytá je pigmentom z červenej hliny používaným v staroveku. Skutočnosť, že sú farbené a majú vytvorené úmyselné otvory potvrdzuje, že boli používané ako šperky. Niektoré z mušličiek vykazujú známky opotrebovania v špecifických miestach, čo naznačuje, že boli zoradené ako náhrdelníky alebo náramky.

Najdrahší šperk na svete

Najdrahší známy šperk na svete sú bikiny vyrobené Susan Rosen s Steinmetz diamantami. Diamanty majú dokopy viac ako 150 karátov a sú súčasne najdrahší šperk aj najdrahšie plavky na svete v hodnote 30 miliónov dolárov.

Najväčšia zlatá minca na svete

Najväčšia zlatá minca na svete bola predstavená 27.októbra 2011 v Perthe v Austrálii. Jej hmotnosť je 1012 kg, má cca 79 cm v priemere a je cca 12 cm hrubá. Rýdzosť zlata je 99,99% a hodnota zlata mince k 27.10.2011 približne 53,5 milióna austrálskych dolárov. Zaujímavé je, že nominálna hodnota vyrazená na tejto minci je 1 milión austrálskych dolárov, čo je 53,5 násobne nižšie ako cena zlata mince. Na jednej strane mince je vyobrazená Anglická kráľovná Elizabeth II a na strane druhej kengura (red kangaroo). Minca sa vyrábala 18 mesiacov a bola vyrobená na počesť návštevy Anglickej kráľovnej v týchto dňoch.

Najväčšia perla

Asi v roku 2006 vylovil filipínsky rybár pri ostrove Palawan najväčšiu známu prírodnú perlu na svete. Kotva rybárovej lode sa zachytila o obriu ulitu a tak ju musel ísť pod vodu uvolniť. Vo vnútri ulity našiel spomínanú perlu.  Perla má rozmery 30 x 67 cm a jej hmotnosť je 34 kilogramov. Jej cena sa odhaduje na 89 miliónov eur. Rybár túto perlu ukrýval pod svojou posteľou ako talizman a pred rybolovom sa jej vždy pre šťastie dotýkal. V roku 2016 sa s týmto objavom zmienil svojej tete, ktorá pracovala v oblasti cestovného ruchu. S dovolením rybára ponúkla tento nález miestnemu starostovi, aby slúžil ako turistická atrakcia. V súčasnosti (rok 2016) sa stále skúma pravosť perly, nakoľko nie je isté, že by takúto veľkú perlu dokázala obria ustrica vyprodukovať.
 

Druhá najväčšia známa perla na svete je Perla Lao Tzu, známa tiež ako Perla Alaha kvôli jej atraktívnemu tvaru (pripomína tvár Alaha v turbane). Perla bola vyprodukovaná najväčším žijúcim morským  mäkkýšom Tridacna gigas. Perla má priemer 24 cm a váži 6,4 kilogramu. Je to zaujímavý výtvor histórie prírody obklopený nevšednými príbehmi a legendami.

Aktuálne módne trendy šperkov

Neprekonateľným svetovým lídrom vo výrobe šperkov je v tomto roku stále Taliansko, ktoré určuje globálne trendy. India je lídrom v tvorbe etnických šperkov, ktoré sú veľmi populárne vo Veľkej Británii a krajinách ďalekého a stredného východu. Prieskumy trhov ďalej ukazujú, že spotrebitelia z Ameriky najviac obľubujú mohutné zlaté náhrdelníky, náramky a sofistikované elegantné náušnice, ktoré pripomínajú doby maharadžov a krásnych princezien a lacná bižutéria začína strácať svoje pozície. Pre menej majetné dámy je tu alternatíva menej výrazných náušníc a náhrdelníkov z perál, ktoré postačujú na vyjadrenie svojej individuality a sebavedomia.

Najznámejšie značky šperkov

1. Cartier

Louis Francois Cartier bol neskôr prezývaný ako klenotník kráľov a kráľ klenotníkov. Jeho spoločnosť vznikla v roku 1847, keď prevzal šperkársku dielňu po svojom majstrovi Adolphovi Picardovi v Paríži. Za viac ako 160 rokov sa vyrobilo nespočetné množstvo vzácnych šperkov s vysokou umeleckou hodnotou, ktoré zdobili tie najvýznamnejšie osobnosti. Hodnota týchto šperkov je nesmierne vysoká aj kvôli tomu, že ich vlastníci boli osobnosti opradené rôznymi legendami.

2. Tiffany

18. septembra 1837 si Charles Lewis Tiffany zobral úver 1000 dolárov ako kapitál na založenie spoločnosti s názvom Tiffany & Young (bolo to papiernictvo a denný butik). Keď prevádzku otvoril, jeho denný obrat bol 4,98 dolára. Tiffany zomrel v roku 1902 a zanechal po sebe majetok v hodnote 3,5 miliardy dolárov. Z malého butiku sa do súčasnosti vyvinula jedna z najznámejších šperkárskych spoločností na svete.

3. Enzo

Enzo Diamond reprezentuje milosrdenstvo, bol vždy považovaný za emocionálnu výpoveď lásky pri výbere tohto šperku. Aj keď sa táto spoločnosť môže pochváliť nádhernými šperkami z diamantov, nemá na svete konkurenta čo sa týka šperkov z farebných vzácnych kameňov. Ich heslom je "kvalita nadovšetko" a to sa týka každého vyrobeného kusu šperku. Čo sa týka šperkov, je to najrýchlejšie rozvíjajúcejšia spoločnosť posledných rokov.

4. Oxette

Šperky Oxette sú pre nezávislé moderné ženy, ktoré majú rady módu a vyjadrujú módou svoju jedinečnú osobnosť a postavenie. Spoločnosť Oxette bola založená v roku 1998 a neobyčajne rýchlo získala jednu z prvých pozícií na trhu šperkov, hodiniek a módnych doplnkov. Sídlo spoločnosti je v Thesalonikách v Grécku a je to jedna z najviac rozvíjajúcich sa Gréckych značiek v zahraničí.

5. Boucheron

Spoločnosť Boucheron bola založená v roku 1858 Fradericom Boucheronom. Francúzska rodina Boucheronovcov ostala verná šperkárskej tradícii štyri generácie. Dnes Boucheron tvorí šperky a hodinky pod licenciou známych svetových značiek parfémov a slnečných okuliarov. Šperky Boucheron zdobia známe bohaté americké rodiny ale aj filmové hviezdy ako Nicole Kidman, Cameron Diaz alebo Katie Holmes.

6. Swarovski

Swarovski je slovo, ktoré sa stalo synonymom pre šperky a bižutériu tej najvyššej kvality. Za sto rokov sa spoločnosť Swarowski prepracovala k 2. miliardám US dolárov aktív a produktov a ich šperky sa veľmi často objavujú vo filmoch na zdobiacich známe osobnosti. Daniel Swarovski sa narodil v roku 1862 v dedine Jiřetín neďaleko Jablonca nad Nisou a jeho „kariéra" sa začala od ručného brúsenia kameňov až po šperky, vzácne krištáľové lustre, okuliare, ďalekohľady a veľa iných, ktoré sa dnes vyrábajú na strojoch jeho vlastnej značky. Tam, kde je krištáľ s krásou a eleganciou, tam je Swarovski.

7. Mikimoto

Kokichi Mikimoto (1858-1954) prezývaný ako „ perlový kráľ " zasvätil celý život kultivácii perál a na základe jeho patentov na postup pri kultivácii perál založil moderný perlový priemysel. V roku 1899 otvoril Mikimoto prvú predajňu so šperkami v tokijskej štvrti Ginza. V roku 1930 obchodníkov s prírodnými perlami veľmi rozzúrilo (a pána Mikimota veľmi potešilo:), keď francúzske súdy vyniesli verdikt, že kultivované perly nie sú v žiadnom prípade falošné a môžu sa predávať ako pravé perly bez udania pôvodu. V roku 1937 na celosvetovej výstave v Paríži zožal Mikimoto so svojimi šperkami medzinárodnú slávu. Dnes je rodinný podnik Mikimoto svetovou jednotkou vo svojom obore vďaka výnimočnej kvalite, vynikajúcej technológii spracovania a umeleckému dizajnu šperkov.

8. Chow Tai Fook

Chov Tai Fook group bola založená v roku 1929 v Nianzhuan ( Čína ) a neskôr sa presťahovala do Hong Kongu. Spoločnosť so svojimi pobočkami kompletne zabezpečuje suroviny, vývoj, výrobu a predaj šperkov a hodín svojej značky. Takisto jedným zo 67 spolumajiteľov najväčšieho predajcu surových diamantov. Chow Tai Fook sa za 80 rokov svojej existencie v oblasti šperkov a hodín dostala na popredné miesta a patrí medzi najznámejšie a najväčšie spoločnosti v Číne a Hong Kongu. Neustále buduje svoje obchodné reťazce, ktorých by malo byť vyše 2000 do konca roku 2016.

9. Georgjensen

Značka Georgjensen sa traduje od roku 1904 keď klenotník a sochár Georg Jensen otvoril svoju dielňu v Kodani. Jeho šperky, príbory a riad mal okamžitý úspech a stal sa žiadaným po celom svete. Keď Georg Jensen v roku 1935 zomrel, jeho malá dielňa sa rozvinula do celosvetových spoločností s obchodmi v Berlíne, Paríži, Londýne a v New Yorku. Dnes je Georgjensen celosvetová obchodná značka, ktorá ponúka široký sortiment šperkov a darčekových predmetov. Georgjensen je prezentovaná vo viac ako 12. krajinách prostredníctvom medzinárodnej predajnej siete viac ako 100 obchodov a veľkoobchodov. Ich sortiment zahŕňa diamanty, šperky z drahých kameňov, platinové, zlaté a strieborné šperky, hodinky, nerezové a strieborné príbory, darčekové predmety a dekorácie.

10. Pomellato

Spoločnosť Pomellato bola založená v roku 1948 v Miláne rodinou Raboliniovcov a zakrátko sa ich obchodné meno stalo známe a uznávané po celom svete. Pomellato využíva skúsenosti a znalosti zo starovekých šperkov a použitím nových technológií ručne vytvára nádherné a elegantné šperky z drahých kovov, s použitím drahokamov a polodrahokamov. Dizajnéri vytvárajú viac ako 80 nových modelov šperkov ročne a odhaduje sa takisto, že ročne sa predá na celom svete viac ako 50 tisíc kusov šperkov Pomellato.

Zaujímavosti o šperkoch

-Vedeli ste ,že zlato v jeho čistej forme 24 karátov (999/1000) je tak mäkké ako olovo a musí byť kombinované s inými kovmi aby z neho mohli vzniknúť trvalé a odolné šperky? Toto je dôvod, prečo sa šperky vyrábajú z 18, 14 a 10 karátového zlata.

-Vedeli ste, že muži boli prví ktorí nosili šperky? Šperky používali v staroveku ako symbol spoločenského postavenia alebo ako amulety, ktoré ich mali ochraňovať v boji.

-Najdrahší šperk navrhnutý špeciálne pre film bol náhrdelník, ktorý nosila Nicole Kidman v muzikáli Moulin Rouge. Šperk z platiny a 1308 kusov diamantov (134 karátov), ktorý navrhol Stefano Canturi mal hodnotu 1 milión amerických dolárov.

-Queen Elizabeth II. má umiestnenú svoju kolekciu šperkov pod Buckinghamským palácom v osobitnej miestnosti zhruba o veľkosti klziska.

Sú diamantové šperky marketingový ťah?

Jeden s najdrahších typov šperkov - diamantové šperky sú považované za najpríťažlivejšie, najžiadanejšie a pritom najdrahšie. Napriek tomu, že nikto nespochybňuje ich jedinečný a štýlový vzhľad, popredné pozície vo svete šperkov získali naozaj zvláštne. Aj keď by si mnohí mohli myslieť, že vzhľad, trvácnosť alebo symbolizmus sú dôvodom na populárnosť diamantových šperkov, je to vlastne výsledok tvorivej reklamnej kampane. Spoločnosť De Beers vytvorila v roku 1947 širokú marketingovú kampaň , ktorá obsahovala slogan "Diamant je navždy". Od tej doby zostávajú diamantové šperky hlboko zakorenené v povedomí žien na celom svete ako najznámejšia forma šperkov. S miliardami dolárov z predaja spoločnosť De Beers nemá problém s propagáciou diamantov a diamantových šperkov.

Zlato

Od objavenia zlata bolo zlato najpoužívanejší a najobľúbenejší kov pri výrobe šperkov. Jeho krása a stálosť motivovali šperkárov, aby z neho vytvárali jedinečné objekty túžby, symboly lásky a dedičstva. Zlato je svojim zložením veľmi žiadúca kombinácia fyzikálnych a mechanických vlastností a má vynikajúcu odolnosť proti korózii. Všetky tieto vlastnosti robia zo zlata veľmi cennú komoditu. Rýdze zlato 24K je pre výrobu šperkov veľmi mäkké, preto sa kombinuje s inými kovmi ako meď, striebro, nikel a zinok kvôli zvýšeniu trvanlivosti. 14 karátové zlato má 58,5% zlata.

Žlté zlato - má prirodzenú farbu a je to najbežnejšie zlato používané na šperky. Biele zlato - je žlté zlato s pridaním zliatiny. Obvykle to býva paládium alebo nikel a zinok s meďou. Ružové zlato je vyrobené legovaním zlata s meďou.

© 2018 - www.perly.sk - All right reserved. - Created by Hore