Abalone perly

03.4.2018
Šperky z morských ulitníkov Abalone v neuveriteľných dúhových farbách možno nájsť v množstve obchodov na  plážach po celom svete. Pravé abalone perly sa však vyskytujú veľmi vzácne. Abalone sú morské ulitníky - slimáky, žijúce na skalách pobrežných vôd. Najčastejšie sa vyskytujú v Austrálii, na Novom Zélande, Južnej Afrike a Kalifornii. V súčasnosti rozoznávame niekoľko stoviek druhov a poddruhov týchto divo žijúcich ulitníkov a to od veľkosti cca 2 cm do veľkosti cca 30 cm.

Pestovanie Abalone ulitníkov prebiehalo už dlhší čas, ale mäkkýše boli tradične zbierané iba na mäso, pričom akékoľvek perly, alebo využitie ulít na šperky sa považovali za bonus. Abalone perly sa začali pestovať pomerne nedávno - okolo roku 1980 na Novom Zélande, keďže domorodé abalone druhy známe ako pâua sú všeobecne považované za najfarebnejšie a najžiadúcejšie zo všetkých druhov abalone.

Pestovatelia abalone perál do súčasnosti zdokonalili proces kultivácie tak, že šperky z nich sú k dispozícii a cenovo dostupné a v ohromujúcom množstve farieb, ktoré začínajú od čistej kobaltovej modrej až po intenzívne smaragdové zelené, ružové a fialové odtiene. Abalone perly sa kultivujú použitím špeciálnych kultivačných procesov.


 Je relatívne ľahké implantovať zárodok budúcej perly na vnútornú stranu škrupiny ulitníka bez jeho poškodenia, čím vznikajú mabé perly ( perly pevne uchytené na škrupinu ulitníka väčšinou v tvare polgule, ktoré sa predávajú aj s touto časťou škrupiny). Ak by sme jadro perly k ulite nepripevnili a chceli by sme vypestovať napríklad okrúhlu perlu, jadro by sa v plášti neudržalo dostatočne dlho na to, aby začal proces tvorby perlete.
 
Druhým spôsobom by mohlo byť pestovanie perly priamo v tele ulitníka. V súčasnosti to je ale zatiaľ nemožné. Tieto ulitníky sú hemofilicii a pri pokuse implantácie jadra priamo do tela ulitníka by sme ich museli nevyhnutne poraniť, čoho následkom by bolo vykrvácanie a úhyn ulitníka. 

Najbežnejšou formou abalone šperkov, sú teda buď šperky vyrobené z lastúr, alebo šperky z kultivovaných mabé abalone perál. 

Malý kopulovitý zárodok budúcej perly vyrobený zo živice je prilepený na vnútornú stranu ulity a vrátený späť do mora na dobu približne 3 rokov, aby ho slimák pokrýval dúhovou perleťou. Na konci kultivačného procesu sa zoberie mäso a perly sa vystrihnú z lastúry, pričom zvyšné kúsky lastúry sa predávajú na šperky,  gombíky, alebo iné komerčné využitie.

Prírodné abalone perly sú však úplne iný príbeh. Výskumy zistili, že, divoké abalone perly sú tak zriedkavé, že vynikajúca kvalita a zaujímavá veľkosť perly (nad 15 mm) sa nachádza v prírode iba v jednej z päťstotisíc až deväťstotisíc abalone ulitníkov!

Dôvodom, prečo sú tieto prírodné perly tak zriedkavé je to, že vyžadujú okolo 8 až 10 rokov na rast. 
Navyše nie každý druh abalone ulitníka je schopný produkovať perly a dokonca aj tie, ktoré ich vedia vytvoriť vyžadujú veľmi špecifickú kombináciu podmienok vhodných pre rast prírodnej perly. Abalone perly nájdené voľne v prírode sa značne líšia vo farbe a tvare a môžu byť buď pevné, alebo duté. Farby týchto prírodných perál môžu byť kombináciou kráľovskej modrej a zelenej, ružovej, zlatej, bronzovej, striebornej, krémovej a fialovej.  Dokonca je možné, že jeden ulitník produkuje niekoľko perál rôznych tvarov a farieb.

Prírodné abalone perly sú tvorené spôsobom, ktorý je podobný tomu, akým sú vytvárané iné morské perly, s výnimkou toho, že perleťové vrstvy abalone perál sú hrubšie a intenzívnejšie zafarbené.
Cena abalone perál sa môže pohybovať od niekoľkých stoviek až po desiatky tisíc eur, v prípade najkvalitnejších perál.

späť

 
© 2022 - www.perly.sk - All right reserved. - Created by Hore